Ploché nohy – strašák spousty lidí, maminek a návštěvníků ortopedických ambulancí. Někdy nohy bolí jako čert, někdy kvůli ploché klenbě a oslabeným kotníkům máme nohy do X.

KLENBA JAKO TLUMIČ NÁRAZŮ

Pojďme si na začátek jen v krátkosti říct, co to vlastně plochá noha je a jak funguje naše klenba. Klenba je vlastně soustava malých svalů, kostí a šlach na chodidle, které slouží jako pružina a tlumí nárazy při došlapu. Chrání tak naše kolena, kyčle a spodní část páteře před přetížením. Když jsou v dobré kondici, náš nášlap je tichý, pružný a šetrný vůči našim kloubům.

PLOCHÁ NOHA MŮŽE ZNAMENAT OCHABLÉ SVALY

Pokud však již odmalička nosíme tuhé boty, často ještě s úzkou špičkou, naše svaly klenby se nemůžou hýbat. A když je nepoužíváme, slábnou, ochabují a přestanou plnit svou funkci. Když se to spojí ještě s oslabenými kotníky a špatnými pohybovými vzorci, dupeme při chůzi na paty, hrbíme se a jsme skvělými adepty na výměnu kyčelních kloubu ve stáří nebo aspoň časté návštěvy ortopedických ambulancí. Naštěstí se dá plochá noha v drtivé většině případů snadno “vyléčit”. Přechodem do barefoot bot a správným cvičením se svaly chodidla a kotníku poměrně rychle posílí natolik, že se klenba začne sama navracet do přirozené polohy.

Je ale třeba říci, že plochá noha nemusí být vždy takto vypěstována, ale může být zděděná po předcích. Ať chceme nebo ne, žijeme uprostřed Evropy. Evropou jak známo proběhly všechny národy světa (pochopitelně krom těch z Amerického a Australského kontinentu). Tzn., že jsme mixem mnoha národů. Zejména v Africe a Asii je plochá noha velmi běžná a nezpůsobuje žádné další potíže či komplikace nešmu pohybovému aparátu. Pokud tedy řešíme plochou nohu, je dobré se podívat do historie a zjistit, zda naši předci plochou nohu měli či ne. Stejnětak, zda nám ploché nohy vůbec nějaké potíže způsobují. Je to asi jako když je někdo blond a někdo tmavovlasý.

BAREFOOT NEBOLI NABOSO

Co to vlastně jsou barefoot boty a čím se liší od běžných bot? Barefoot nebo bosé boty jsou boty, které nohu chrání proti chladu, zranění a nečistotám. Ale nijak neupravují váš krok ani nedeformují vaši nohu. Tím může noha přirozeně fungovat a zapojovat při pohybu ty správné skupiny svalů, které je lidské tělo určeno používat.

Všechny barefoot boty mají tři společné body:

  1. Jsou dostatečně široké v oblasti prstů – takže palec (hlavní hybatel naší chůze) ani jiné prsty nejsou v botě deformovány ani utlačovány. Při chůzi tak můžeme všechny prsty používat pro odraz. Když se odrážíme od prstů, aktivujeme při kroku zadní stranu stehna i pánevní dno a nášlap je tak jemný bez dupání na patu. Nezapomeňte také na dostatečný nadměrek, který by měl být minimálně 1 až 1,5 cm před prsty.
  2. Podrážka je flexibilní a ohebná všemi směry – umožňuje tak při chůzi na nerovném povrchu (tím myslím i pražské chodníky, o jejichž nerovnosti se dají psát básně) procvičovat drobné svaly klenby všemi směry. Současně začíná fungovat takzvaná propriocepce, neboli polohocit, takže náš mozek při chůzi získává informace o terénu a přirozeně přizpůsobuje náš krok a stabilitu těla danému povrchu.
  3. Nemají žádný podpatek – takže udržují naši pánev i páteř v přirozené poloze. Díky tomu nedochází k přetěžování spodní části páteře. Prostě skvělá prevence bolesti beder, menstruačních bolestí a dokonce i migrén (svaly pánevního dna jsou s lebkou spojeny svalovými obaly, fasciemi).

CO MŮŽU ČEKAT NABOSO

Takže, máte-li plochou nohu a začnete chodit v barefootových botách, můžete očekávat, že:

  • svaly vaší klenby posílí, tím se klenba se začne zvedat a znovu fungovat jako pružina,
  • změní se vám postavení vašeho těla i způsob, jakým chodíte. Začnete více používat palec a celkově zapojovat ty správné skupiny svalů v těle,
  • na začátku, než si zvyknou, vás proto můžou vaše dosud ochablé svaly bolet. Někdy to trvá pár dní, někdy pár týdnů a někoho svaly nebolí vůbec. Ale kdyby to byl váš případ, doporučuji se na den dva vrátit do původních bot, aby si svaly odpočinuly a regenerovaly se. A pak opatrně znovu chodit v barefootech.

 

Kdybyste při chůzi v barefootech měli nějaké problémy či bolesti přetrvávaly, zkonzultujte svou chůzi s odborníkem. Ideálně s fyzioterapeutem.

Je až neuvěřitelné, jak moc klientek po pouhých dvou až třech měsících chůze v barefoot botách hlásí zlepšení letitých problémů a bolestí chodidel. Netvrdím, že barefoot boty jsou samospásné. Ale pokud si váš ortoped neví rady, nohy stále bolí a dalším krokem je operace, stojí to za zkoušku – nemyslíte? .-)

S bosou chůzí je ideální začít už u dětí. Všechny změny vstřebávají snáz a ve svém věku ještě nemají zažité špatné pohybové vzorce. Ale podle našich zkušeností není ani v důchodovém věku příliš pozdě. Prvním krokem může být chůze v létě naboso po louce a uvidíte, jak se vám to osvědčí. Kdybyste dospěli až ke koupi barefoot bot, doporučuji si jako první koupit ty, ve kterých budete chodit nejvíce času. Ze začátku je dobré je střídat s klasickými botami, abyste svaly nepřetížili. A postupně třeba vyměníte celý botník. .-)))

Spoustu pohodlné chůze přeje,
Ania Stromka

 


Anna Vršník

majitelka obchodu a centra pro ženy Stromka centrum, certifikovaná dula, průvodkyně, podporovatelka. Anna ve svém centru poskytuje bezpečný prostor pro ženy všech věků i stavů. Jejím cílem je podpořit osobní rozvoj a transformaci žen k vědomému životu a nalezení svého poslání. Věří, že naše duše je moudřejší, než my samy, a když ji posloucháme, dokážeme být v životě šťastnější. Jako dula provází ženy těhotenstvím, porodem i šestinedělím a pomáhá ženám budovat přirozený vztah s miminkem i samy se sebou,